LITERATURA STAROPOLSKA
WYBÓR TEKSTÓW
T. 1: POEZJA
Opracowanie
Piotr Borek i Roman Mazurkiewicz
Wydawnictwo Naukowe
Akademii Pedagogicznej w Krakowie
Kraków 2002, s. 718.
"Antologia niniejsza jest pierwszym tomem zamierzonego przez nas cyklu pt. Literatura staropolska. Lektury i opracowania, adresowanego w pierwszym rzędzie do studentów filologii polskiej oraz innych kierunków humanistycznych. Książka zawiera bogaty wybór poezji staropolskiej, znacznie wykraczający poza ramy tradycyjnego kanonu, co, jak mamy nadzieję, pozwoli na wzbogacenie i odświeżenie utartych w praktyce szkolnej i uniwersyteckiej szlaków lekturowych.
W doborze tekstów kierowaliśmy się nie tylko względami pragmatycznymi, a więc przydatnością zbioru dla polonistycznej dydaktyki, ale również kryteriami bardziej zasadniczymi: stopniem reprezentatywności poszczególnych utworów dla literackiej spuścizny danego pisarza oraz reprezentowanego przez niego prądu czy epoki, ich wartością artystyczną (zarówno w ocenie dawnych, jak i dzisiejszych czytelników), wreszcie pragnieniem przypomnienia tekstów mniej znanych, pomijanych zazwyczaj w przekrojowych wyborach literatury staropolskiej, a naszym zdaniem wartych ponownego odczytania".
Ze Słowa wstępnego
"Antologia - wyjątkowo bogata, skompletowana bardzo starannie i doskonałą znajomością literatury staropolskiej - wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom szerokiego kręgu odbiorców literatury pięknej... Co więcej, antologia ta posiada istotną wartość poznawczą, niezależnie od swego podstawowego celu i przeznaczenia, jako przewodnik po historii polskiej poezji, od jej narodzin do czasów oświeceniowego przełomu. Przewodnik, który zatrzymuje się nie tylko przed dziełami wybitnymi, znanymi choćby z edukacji szkolnej, ale prowadzi cierpliwie do wielu zapomnianych zabytków, w większości przysypanych już wprawdzie kurzem historii, ale chwilami rozbłyskujących nieoczekiwanie światłem dawno minionych epok i kolorowymi refleksami ich bujnego życia obyczajowego".
Z recenzji prof. dra hab. Piotra Żbikowskiego
"W sytuacji rozbudowywania najprzeróżniejszego rodzaju studiów polonistycznych w różnych, nieraz istotnie niewielkich ośrodkach, tego typu antologia będzie bardzo pomocnym materiałem dydaktycznym. Umożliwi studentom łatwiejszy dostęp do tekstów, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniej jakości edytorskiej, a co za tym idzie naukowej, polecanych słuchaczom materiałów".
Z recenzji prof. dra hab. Wacława Waleckiego
UWAGA!
Pozycja chwilowo niedostępna. We wrześniu 2006 roku ukaże się kolejne, poprawione wydanie antologii.